« Svibanj 2024 »

Croatia gave the world...

Na priloženom Padletu možete vidjeti aktivnosti koje su naši učenici ostvarili tijekom veljače.

1. mobilnost učenika i učitelja u Španjolsku
Autor: Tihana Modrić, 1. 2. 2022.

Učenici OŠ Bol, Split su u pratnji učitelja otputovali na prvu mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta CULTURAL BRIDGES IN EUROPE, 23.-29.1.2022.
Domaćin mobilnosti je bila škola CEIP San Isidro Labrador, Cuevas del Campo, Španjolska.

Učenici su na mobilnosti upoznali obrazovni sustav,

sudjelovali na radionicama o eTwinningu, predavanju o tradicionalnim običajima, radionici o plesu i glazbi,

a u kulturološkom dijelu programa su u Centru za kulturu prisustvovali priredbi u kojoj su Eva Romo kao vokal, uz glazbenu pratnju Antonia Capote, predstavili povijesni razvoj flaminga i njegovo tradicionalno značenje.

Posjetili smo i Geopark Mirador del Negratin, UESCO zaštićen lokalitet iz doba miocena u vrijeme kada je Atlanstski ocean bio spojen sa Sredozemnim morem. Jezero je okosnica razvoja regije, a slojevi crvenkaste vodoravno položenih stijena nastalih taloženjem materijala na dnu nekadašnjeg mora, rasprostranjene su po cijeloj regiji. I danas 25% tog područja sačinjavaju močvare.

Posjetili smo i Granadu, tj. zidani grad -Alhambru - posljednje sjedište islamskog carstva na zapadu. Kao UNESCO zaštićen lokalitet predstavlja sudar povijesti i kultura istoka i zapada u svoj svojoj ljepoti i raskoši.

Osim Alhambre, koja je bila vrhunac našeg posjeta Španjolskoj, posjetili smo i Sacromonte (Svetu planinu) i Muzej pećinskih kuća

Pećinske kuće su inače i zaštitni znak cijele regije, posebice naselja Cuevas del Campo, u prijevodu seoske špilje. Prve stare četvrti koje su postale naseljene bile su one u Triani u kojoj smo bili smješteni mi, i San Isidro, gdje se nalazila naša partnerska škola.
Te špilje su koristili zemljoradnici kao sklonište za vrijeme sjetve i žetve, a danas postaju prilično moderne u turističkoj ponudi. Mnoge se renoviraju i kupuju kao kuće za odmor ili su dostupne za iznajmljivanje.

Eko imanje Caserio de Pozo Alcon je pokazalo primjer samoodrživosti (masline, konji, obrada otpada od maslina) proizvodi jedno od najfinijih djevičanskih maslinovih ulja u okrugu. Iako je tradicionalna poljoprivreda glavni izvor prihoda, raste interes ruralnih turista, koji uživaju u miru i svježem zraku na ovom predivnom području na kojem će svatko naći nešto za sebe.

Svi projektni ciljevi i zadaće su uspješno realizirani, a cjelokupan rad i suradnja su obilježeni kao primjer dobre prakse, prvenstveno pri razmjeni iskustava o obrazovnom sustavu, ali i metoda poučavanja i učenja.

Kako nam je bilo, možete vidjeti na poveznici.

Sljedeća aktivnost planirana je za svibanj 2022. u Pirej, Grčka.