« Ožujak 2024 »

KNJIŽEVNIK MOG ZAVIČAJA 2

Voditelj: Danijela Maurac

Razred: 2.b

Projekt je bio namijenjen različitim dobnim skupinama. Sudionici u projektu upoznali su život, rad i stvaralaštvo književnika koji je povezan sa zavičajem u kojem učenik živi, primjereno dobi. Spoznaje, uratke i stvaralačke aktivnosti podijelili su sa sudionicima projekta. Uporabom novih IKT-a stvarali su sadržaje i dijelili spoznaje i ideje, razvijali vještine i poticali kreativnost drugih.

Upoznali su život i rad, umjetničko stvaralaštvo književnika i njegovo kulturno značenje. Omogućeno im je stjecanje književnoga znanja, književne kulture i kulturnoga identiteta. Interpretirali su medijske sadržaje povezane sa stvaralaštvom književnika. Poticalo se čitanje iz užitka i potrebe, stjecali su čitateljske navike i kulture, razvijali su maštu i estetska mjerila vrednovanja. Poticao se osobni razvoj, razvoj estetskih kriterija, promišljanje o svijetu i sebi te razmjena stavova i mišljenja o pročitanom.
Pridonosilo se stjecanju kulturnoga iskustva učenika te uspješnosti njegove socijalizacije dijeljenjem vlastitih iskustava i spoznavanjem iskustava drugih.
Razvijale su se digitalne kompetencije svih sudionika projekta.

Zainteresirane partnerske ustanove i škole, koje se prijave u projekt, ostvarile su sljedeće zadatke od listopada 2020. do lipnja 2021.:

1. istražiti život književnika, njegovo stvaralaštvo i kulturno značenje u zavičaju i široj zajednici
2. stvarati sadržaje u skladu s opisom i ciljevima projekta
3. razmijeniti sadržaje s partnerskim školama uključenima u projekt
4. koristit će digitalne alate u stvaranju sadržaja
5. postaviti opis i rezultate provedenih aktivnosti, sadržaje i uratke na svoju stranicu eTwinning projekta

Učenici su aktivni sudionici, interpretirali su i povezivali sadržaje, stvarali nove kreativne sadržaje kroz različito osmišljene aktivnosti i stjecali naviku i potrebu za čitanjem. Razvijali su kritičko mišljenje i literarni ukus, vještine suradničkoga učenja, sposobnost prihvaćanja odgovornosti i rješavanja problema, sposobnost javnoga nastupa i kritičku procjenu društvenih i vlastitih vrijednosti.
Samoinicijativno su predlagati teme i oblike rada, samostalno i samopouzdano iznosili vlastite ideje i stavove. Primjereno i odgovorno koristili informacije, njihovo pronalaženje, razumijevanje i kritičko vrednovanje u digitalnom okružju. Učenici i učitelji su upoznali digitalne alate za stvaranje sadržaja.

Osmislili smo plakat.

U Mjesecu hrvatske knjige smo upoznali pisce našeg zavičaja.

Odlučili smo na eTwinning portalu predstaviti splitsku književnicu Jelenu Pervan.

Izradili smo digitalnu slikovnicu Mrljek i Prljek slave fujkasti rođendan

Kako nam je bilo, možete vidjeti na videu.

ŽELJKA HORVAT-VUKELJA

Iako Željka Horvat -Vukelja nije književnica iz našeg zavičaja, odlučili smo podijeliti našu slikovnicu s vama.Učenici su nakon pročitane lektire, zajedno osmislili digitalnu slikovnicu Hrabrica, Željke Horvat-Vukelja. Na ovaj su način sudjelovali u projektu Školske knjige „Ispiši stranice koje pomiču granice“.

Diseminirali smo projekt na ŽSVu knjižničara Splitsko-dalmatinske županije.

VLADIMIR NAZOR

Upoznali smo se s likom i djelovanjem Vladimira Nazora i pročitali Velog Jožu za djecu. Učenici su zamislili tog gorostasa i ilustrirali ga.

TONČI PETRASOV MAROVIĆ

Ča triba govorit

Čitali smo pjesme , interpretiraliih i odlučili napraviti srip na temu pjesmice Šporki Roko.

Naučili smo napraviti strip u alatu StoryBoard. Radili smo digitalni strip Šporki Roko.

SUDJELOVALI SMO NA MANIFESTACIJI NOĆ KNJIGE