VIJESTI IZ CARNeta
Autor: Administrator , 23. 11. 2015.

Meduza - nova usluga za distribuciju višemedijskih sadržaja

CARNet je na svojoj 17. CARNetovoj korisničkoj konferenciji CUC 2015 objavio i odmah pustio u rad novu uslugu - Meduzu. CARNet Meduza je usluga za distribuciju višemedijskih sadržaja namijenjenih obrazovnim i akademskim ustanovama te pojedinačnim korisnicima ustanova članica CARNeta. Meduza je akronim za M (ultimedijalna) EDU (kacija)(na) ZA (htjev) a tijekom CUC-a koristila se za prijenos uživo predavanja, radionica i ostalih događanja s konferencije.

Kvalitetno uvođenje primjene informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT) u sve djelatnosti rada i života ljudi podrazumijeva korištenje IKT-a na svim razinama obrazovanja. Zbog realnih financijskih i vremenskih ograničenja odlazak nastavnika na edukaciju u druga mjesta često nije izvediv ili uzrokuje prekide u redovitoj nastavi. Implementacijom platforme za distribuciju višemedijskog sadržaja edukacija je omogućena na daljinu uz jednak pristup svim korisnicima na radnom mjestu ili iz vlastitog doma u bilo koje doba dana.

U razvoju platforme poseban je naglasak stavljen na potrebe korisnika koji se nalaze u područjima od posebne državne skrbi, brdsko-planinskim područjima i otocima koji su teritorijalno slabo povezani s regionalnim centrima. Vodili smo brigu o potrebama nastavnika u školama i obrazovnim ustanovama na definiranim područjima. Uključeni su i učenici i njihovi roditelji, ali i šira zajednica s ciljem ujednačavanja mogućnosti participiranja svih građana Republike Hrvatske u djelatnosti vezanih u podizanje kvalitete uvjeta rada i života.

Sustavu je dodijeljeno ime Meduza koje dolazi od grčke rijeci medomai (μεδομαι) = "planirati", "dosjetiti se", "pronaći”. Time smo željeli naglasiti korisnost buduće platforme. Vjerujemo da će CARNet Meduza biti na raspolaganju našim korisnicima kao izvor znanja, informacija i obrazovnog sadržaja.

Integrirani servisi

Media on Demand (MoD)

Media on Demand je CARNetova usluga čija je zadaća pružiti svojim korisnicima unutar hrvatske znanstveno-istraživačke zajednice rješenja i savjete za primjenu višemedijskih tehnologija u svakodnevnom radu. Korisnici Media on Demand usluge su one institucije ili pojedinci koji imaju potrebe za višemedijskom produkcijom odnosno potrebe za potporom u dizajnu, izgradnji i korištenju sustava za produkciju i distribuciju višemedijskih sadržaja.

Portal Baltazar,,

Dana 21. prosinca 2011. godine na adresi http://baltazar.carnet.hr s radom je započeo CARNetov video portal Baltazar koji sadrži kompletan pedagoško obrazovni program Zagreb filma. Sadržajima na Portalu Baltazar mogu pristupiti samo korisnici koji posjeduju elektronički identitet u sustavu AAI@EduHr. Na Portalu Baltazar objavljen je 791 video materijal u 13 kategorija. Kategorije su: ekologija i okoliš, fizika, hrvatski jezik, interdisciplinarna područja, kemija, likovna kultura / likovna umjetnost, povijest, priroda i biologija, priroda i društvo, strani jezici, tehnička kultura, zdravlje i zaštita te zemljopis.

Prijava na izvorne aplikacije za smartphone, tablet, Smart TV i SetTopBox uređaje obavlja se putem tokena koji se generira nakon prve prijave na web aplikaciju i koji je vidljiv na profilnoj stranici korisnika. Token je valjan do isteka valjanosti  korisničkog računa unutar CARNet Meduza sustava. Upute za registraciju uređaja na CARNet Meduzi istaknute su na početnom zaslonu izvorne aplikacije samog uređaja.