« Ožujak 2024 »

OBAVIJEST ZA UČENIKE
Autor: Simona Bijelić, 27. 2. 2018.

Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja -

Dan ružičastih majica

Ove će se godine po drugi puta obilježiti Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, nacionalni je program prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u  Kanadi kada je jedan učenik došao u školu odjeven u ružičastu majicu kako bi iskazao podršku svojoj majci oboljeloj od raka dojke. Zbog toga je postao  žrtva vršnjačkoga nasilja.

Inicijativom školskih kolega, na konstruktivan i inteligentan način, riješeno  je sustavno zlostavljanje tog dječaka. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice. Vršnjačko je nasilje važno na vrijeme prepoznati i pružiti pomoć i podršku djeci koja ga trpe.

Centar za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN), nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Nakon četiri godine truda i rada Hrvatski sabor je dana 17. veljače 2017. izglasao Dan ružičastih majica (zadnja srijeda u mjesecu veljači) kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Pozivamo učenike i učitelje naše škole da se u što većem broju u srijedu pridruže obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja - Dana ružičastih majica  nošenjem ružičastih majica koje su postale simbol podrške borbi protiv vršnjačkog nasilja. S obzirom na vremenske prilike, predlažemo da u srijedu 15 minuta prije velikog odmora, učenici koji budu u ružičastim majicama, dođu u atrij škole gdje ćemo napraviti zajedničku fotografiju kao naš doprinos ovom važnom danu.

Ono što je važnije je, da  suzdržavanjem od nasilničkog ponašanja i uskraćivanjem podrške nasilničkom ponašanju, pokažemo da  smo svjesni posljedica koje ostavlja vršnjačko nasilje na sve – kako na žrtvu, tako i na nasilnika, ali i na one koji nasilje promatraju.

Dragi učenici, neka slogan ovogodišnjeg obilježavanja Dana ružičastih majica "NASILJE PRESTAJE OVDJE ! "  bude dio vas i vašeg ponašanja .

Inga Goliaš, stručni suradnik psiholog