Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja- Dan ružičastih majica
Autor: Simona Bijelić, 26. 2. 2018.

Obilježavanje Dana ružičastih majica (Pink Shirt Day), koji se diljem svijeta tradicionalno obilježava zadnje srijede u veljači, započelo je u Kanadi, u znak potpore dječaku izloženom vršnjačkom nasilju jer je u školu dolazio u ružičastoj majici. Pokazalo se kako je ta majica simbolizirala njegovu potporu teško bolesnoj majci. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Centar za edukaciju i prevenciju nasilja- CEPN, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Na njihovu je inicijativu i javno upućeni poziv za obilježavanjem ovog dana 2014. godine. Veliki broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, tog se dana u veljači 2014. u medijima pojavio noseći ružičastu majicu podrške djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja. Potaknut navedenom inicijativom te sa željom da se i u Republici Hrvatskoj temi vršnjačkog nasilja pridaje više pažnje, Centar za edukaciju i prevenciju nasilja je inicirao proglašenje Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, kojeg je Hrvatski Sabor 2017. godine i izglasao.
Navedenom inicijativom potiče se daljnje zajedničko djelovanje svih nadležnih institucija u korist djece te se šalje poruka društvu o važnosti promoviranja kulture nenasilja i tolerancije.
U prigodi obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, skrećemo pozornost na važnost pravovremenog prepoznavanja vršnjačkog nasilja te pružanja podrške djeci koja trpe nasilje, kao i onoj koja su sklona nasilnom ponašanju, s ciljem uspostavljanja učinkovitog sustava zaštite prava i dobrobiti svakog djeteta.

Priredila: Inga Goliaš, str.sur.psiholog