PRVI DAN JESENII....
Autor: Administrator , 23. 9. 2015.

ODJEDNOM ste primijetili da vam je u kratkim rukavima hladno, a dok ste u kući dekica vam je sve draža. Da, to je znak da nam je došla jesen, a danas je službeno njen prvi dan. Diljem svijeta obilježava se jesenski ekvinocij, trenutak kada Sunce prolazi točno iznad ekvatora.

Termin ekvinocij dolazi od latinskog aequinoctium, koji označava jednaku duljinu dana i noći (aequi = jednako i noct = noć). Ovo je jedan od dva dana u godini kad su dan i noć jednako dugi diljem Zemlje. Drugi takav je prvi dan proljeća.

Neke stvari koje možda niste znali o jeseni:

1. Tijekom jeseni čovjek najbolje spava zbog nižih temperatura.

2. Jabuke su prirodan izbjeljivač zubi i mogu spriječiti Alzheimerovu bolest.

3. Nakon vrućih ljetnih dana lišće na drveću poprima najživlje boje tijekom godine.

4. Prvi i posljednji dan jeseni mijenjaju se otprilike za 24 sata svake godine, jer Zemljina orbita nije savršena.

5. Zahlađenje ljudima šalje signale da se zbliže, što jesen stavlja na vrh godišnjih doba za zaljubljivanje.

6. Nekoć su se bundeve preporučivale za uklanjanje pjegica i liječenje zmijskih ugriza.

7. Prvi dan jeseni je jedan od dva dana u godini kad možete jaje postaviti da samo uspravno stoji.

NAJLJEPŠI CITATI O JESENI

"Život počinje iznova kada postane svježe u jesen", F. Scott Fitzgerald.

"Volite drveće dok njegovo lišće ne otpadne, a potom ga ohrabrite da pokuša ponovno sljedeće godine" - Chad Sugg.

"Od svih godišnjih doba, jesen čovjeku nudi najviše i zahtijeva najmanje od njega" - Hal Borland.

"Jesen je drugo proljeće, kad je svaki list svijet", Albert Camus.

"Volim jesen, jedino godišnje doba koje je Bog dao samo zbog njegove ljepote", Lee Maynard.

"Ptice se savjetuju o selidbi, drveće stavlja hektične ili blijede boje raspadanja i počinje posipati zemlju, ničiji koraci ne mogu poremetiti spokoj tla i zraka, dok nam daju miris koji je savršeno blag prema nemirnom duhu. Prekrasna jesen. Moja duša usmjerena je na nju, a da sam ptica letio bih oko svijeta tražeći uzastopne jeseni", George Eliot.